Difúzne uzatvorený alebo difúzne otvorený systém?

Difúzne uzatvorený alebo difúzne otvorený systém?
14. júla 2017 Bajan Wordpress

Difúzne uzatvorený alebo difúzne otvorený systém?

Pomerne často sa stretávam s otázkou, ktorý konštrukčný systém je lepší, difúzne uzatvorený alebo difúzne otvorený. Taktiež sa pomerne často stretávam s prístupom, že niekto zatracuje jeden z konštrukčných systémov. Treba povedať, že nie je jednoznačná odpoveď na otázku, ktorý systém je lepší ale určite existuje odpoveď na otázku, ktorý systém si má vybrať. Pre správny výber je dôležité pochopiť ako oba tieto systémy fungujú. Difúzne uzatvorený systém sa vyznačuje tým, že vodné pary nemajú možnosť prechádzať cez konštrukciu domu z interiéru do exteriéru. Difúzne otvorený systém sa zase vyznačuje tým, že vodné pary majú do určitej miery možnosť prechádzať cez konštrukciu domu z interiéru do exteriéru, je pritom potrebné dodržať určité pravidlá pri návrhu konštrukcie aby vodné pary mohli túto konštrukciu opustiť. Je totiž nežiadúce aby sa vodné pary v konštrukcii hromadili. To čo sme si doposiaľ o oboch systémoch povedali, nepredurčuje ani jeden z nich na väčší úspech. Stretol som sa s tým, že niektorí projektanti navrhujú stavby s difúzne otvorenými systémami kôli tomu, že ich považujú za „blbuvzdornejšie“ čím myslia to, že nie sú až také náročné na kvalitu prevedenia a že realizátorovi odpustia nejaké tie drobné chyby pri realizácii. S týmto pohľadom na vec si dovolím nesúhlasiť i keď je to iba môj subjektívny názor. Pokiaľ sa stavba zrealizuje s chybami môže to mať fatálne následky pri systéme difúzne uzatvorenom ale aj pri systéme difúzne otvorenom. Aké sú teda skutočné prednosti jednotlivých systémov? Difúzne otvorené systémy sú často realizované z materiálov o ktorých môžeme povedať, že sú ekologické a pochádzajú z obnoviteľnch zdrojov. Tepelné izolácie sú často vyrobené z drevovláknitých materiálov a plastovú parozábranu nahrádza parobrzda, ktorú tvorí samotná OSB doska alebo papierová membrána. Ďalšou výhodou difúzne otvoreného systému je fyzikálna vlastnosť, ktorú mu dáva práve tepelná izolácia z drevovláknitého materiálu – vysoká tepelná kapacita. Vďaka tejto vlastnosti má stavba lepšiu odolnosť voči prehrievaniu v letných mesiacoch. Tejto odolnosti sa hovorí aj fázový posun. Fázový posun teplotného kmitu je čas, za ktorý sa zmena teploty na vonkajšom povrchu konštrukcie prejaví na strane interiéru. V letných mesiacoch môžeme tento parameter posúdiť podľa toho ako rýchlo sa začne stena ohrievať na vnútornej strane budovy. U stavieb kde je použitá drevovláknitá tepelná izolácia, je čas ohriatia vnútorného povrchu podstatne dlhší a tým je v dome udržiavaná priaznivá klíma aj bez použitia klimatizácie. Vyššie uvedené výhody difúzne otvoreného systému vyvažuje jeho podstatne vyššia cena. Práve z dôvodu ceny je stále najčastejšie používaným systémom u nás difúzne uzatvorený systém. Jeho najväčšou výhodou je jeho cena. Tým, že je tento systém pomerne rozšírený, naučilo sa ho pomerne veľa remeselníkov aj správne používať.

Na základe vyššie uvedeného môžeme teda povedať, že difúzne otvorené systémy sú spravidla ekologickejšie a majú priaznivejšie vlastnosti pre klímu v dome. Sú však výrazne drahšie.

Difúzne uzatvorené systémy sú lacnejšie ale častejšie používané. V letných mesiacoch môže pri použití týchto systémov dôjsť k rýchlejšiemu prehriatiu stavby. Toto negatívum nie je až také výrazné ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať a užívatelia stavieb s difúzne uzatvoreným systémom môžu potvrdiť, že pri správnom návrhu domu nemusí byť ani horúce leto v takomto dome žiadna tragédia.